Nawet mury miejskie potrafią opowiadać historie i robią to dzięki sztuce graffiti.

Pierwsze graffiti na murach to były  proste podpisy rywalizujących między sobą gangów. Po jakimś czasie graffiti stało się narzędziem walki politycznej i buntu. Następnie – od formy sprzeciwu zbuntowanych i walczących – stało się prawdziwą formą sztuki, zwaną „sztuką pisania”, która przybrała różne formy i style w różnych krajach. Narzędziami „pisarzy” są ściany, spraye w różnych kolorach, za pomocą których tworzą kolorowe i piękne światy, kolory, a przede wszystkim rozbudzają wyobraźnię. Jednym z pierwszych terminów związanych ze światem graffiti był termin „sztuka aerozolu”, gdyż kojarzyło się z  użyciem puszek z aerografem przypominających aerograf podobny do konwencjonalnego.

 

Istnieje wiele znanych nazwisk artystów, którzy potrafili tworzyć dzieła w świecie sztuki, używając graffiti jako wyrazu swojej kreatywności: Keith Haring, Jean Michel Basquiat, jak też  tworzący po dzień dzisiejszy – Bansky, którego uważa się za mistrza sztuki ulicznej. Przestrzenie miejskie to jego płótno.

„Dziewczynka z balonem”  – to jedno z bardziej znanych dzieł Banksy’ego. Tajemniczy artysta namalował je na ścianie Great Eastern Street we wschodnim Londynie. W 2006 roku stworzył jego kopię, malując tym razem dziewczynkę na płótnie za pomocą sprayu i farby akrylowej.

W 2018 dzieło zostało zlicytowane podczas aukcji w Sotheby’s za sumę 1 miliona funtów. Po czym,  milionowa praca „Dziewczynka z balonem” po zakupie została zniszczona, co wywołało skandal. Zaś samo dzieło zostało przemianowane na „Miłość jest w koszu”.

.